Welcome to our new series, Piercing Body Jewelry. Over the coming weeks, we're going to be bringing you the details of every type of piercing you could want. By the end, you'll know your tragus from your conch, and you may have even been persuaded into taking the plunge. Because look at those jewellery-adorned ears—it's tempting right? The rook piercing is one of the less usual inner-ear piercings. The tragus and the daith tend to be more popular choices, but who wants to look the same as everyone else? Plus, the rook diamond body piercing jewelry piercing is versatile you can choose either a bar or hoop, unlike the daith, which is better suited to a hoop. No piercing is pain-free, but we wanted to find out how painful the rook is, how long it takes to heal and whether it will suit you, so we called on London-based piercer Rhianna Jones, who is based at tattoo parlour The Circle in Soho. Keep scrolling for her expert take on this beautiful niche tongue ring retainer.
Alergologie Uherské Hradiště - Pylová služba
Ordinace alergologie a klinické imunologie MUDr. Mirjana Viceníková Uherské Hradiště
Ordinace alergologie a klinické imunologie MUDr. Mirjana Viceníková Uherské Hradiště O nás Ordinace Pylová služba Informace pro Vás Kontakt
O nás
Ordinace
Pylová služba
Informace pro Vás
Kontakt
ve ČTVRTEK 30.1. ORDINUJEME JEN DO 16 HOD


 

Pylový kalendář
 

Pylová informační služba

Česká pylová informační služba - PIS

Ve většině evropských zemí existuje v současné době pylová informační služba (PIS), která sleduje obsah pylu, případně i jiných biologických objektů v ovzduší. Při znalosti kvantitativních a kvalitativních údajů o výskytu pylů v ovzduší celé Evropy je možno následně vypracovat předpovědi pro další období. Zpracované údaje slouží lékařům i pacientům ke zkvalitnění léčby. V bývalém Československu byla PIS založena v roce 1992 a v současné době sleduje situaci 12 monitorovacích stanic.

 Další informace najdete na stránkách České pylové informační služby.

 

.: O nás :: Ordinace :: Pylová služba :: Informace pro Vás :: Kontakt :.
  ę  2020, Alergologie Uherské Hradiště | Tvorba strᮥk: cometa.cz | Redakč®­ systé­ş cms portia.cz